Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Quick shipping
Service hotline +49 7704 9241-0 Service hotline +49 7704 9241-0

Product information "Organic Fennel Powder"

The ideal companion for your well-being: Organic Fennel Powder according to Hildegard of Bingen

Bloating or persistent cough can affect your well-being. Here, the organic fennel powder according to Hildegard of Bingen offers valuable support. This high-quality natural product, which we are pleased to offer you, can assist in many different ways.

What makes this fennel powder special

The fennel powder is characterized by the finest quality. It consists exclusively of finely ground bitter fennel seeds and is thus a versatile product that can be used individually:

  • Versatile seasoning: It gives vegetables, bread dough or meat dishes a very special, delicate note.
  • Traditional application: Based on the proven Hildegard teachings, this product has been valued for centuries for digestive and respiratory problems.

The benefits at a glance

  • Gentle soothing: For digestive complaints, this fennel powder can help to relieve bloating and cramps and calm the digestive system.
  • Respiratory support: For coughs and colds, it can care for and support the mucous membranes in the upper respiratory tract.
  • Aromatic enrichment: It gives dishes a fine, aromatic fennel flavor and opens up new taste experiences.

Application possibilities

The fennel powder can be used in many ways: for pickling vegetables, with sauerkraut or for seasoning homemade bread dough. It also develops its full aroma in hearty dishes with meat or poultry.

However it is eaten, it makes a person cheerful and gives them pleasant warmth and good perspiration and good digestion.

— Hildegard of Bingen on fennel

Ingredients

Fennel seeds*
*from certified organic cultivation
Properties: Gluten-free, Vegan

1 of 1 reviews

Average rating of 5 out of 5 stars


100%

0%

0%

0%

0%


Leave a review!

Share your experiences with other customers.


1 review

22 January 2026 09:43

Christine K. Verifizierter Käufer

Review with rating of 5 out of 5 stars

Perfektes Gewürz für Geschmack und Gesundheit

Gibt allen Gerichten, aber auch Brot und Kuchen einen ausgezeichneten Geschmack, beruhigt Magen-Darm. Fenchel bekommt man fast nirgends in gemahlenem Zustand. Daher uneingeschränkt zu empfehlen!

Skip product gallery

Matching products

Bitter Fennel Powder
€5.95 
(€59.50/kg)
100 g
Organic - Fennel Herb Cut
€5.95 
(€119.00/kg)
50 g
Organic Fennel Tea
€7.95 
(€79.50/kg)
100 g
Ginger Root Powder
€5.95 
(€148.75/kg)
40 g
Hart's Tongue Fern Powder
€7.95 
(€159.00/kg)
50 g