Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Quick shipping
Service hotline +49 7704 9241-0 Service hotline +49 7704 9241-0

Product information "Chamomile Flowers"

Chamomile Flowers, 50 g

Discover the soothing benefits of our chamomile flowers (*Matricaria recutita*) as a mild, floral herbal tea. Known for its calming properties.

Releases a sweet fragrance when brewed and creates tranquility. Perfect for any time of day, especially before bedtime.

Traditionally valued for:

  • Restlessness and sleep problems (calming, sleep-promoting)
  • Minor inflammation (anti-inflammatory)
  • Digestive issues and menstrual discomfort (antispasmodic)
  • Irritated skin (externally soothing)

High quality from certified organic cultivation: Gently dried to preserve essential oils and active compounds.

Easy preparation: Pour hot water over 1-2 teaspoons, steep for 5-10 minutes, strain and enjoy.

Relax naturally with our mild chamomile flower tea!

Note: Traditional use, does not replace medical advice for persistent symptoms.

Ingredients

Chamomile Flowers

Properties: Gluten-free, Vegan

0 of 0 reviews

Average rating of 0 out of 5 stars

Leave a review!

Share your experiences with other customers.


Skip product gallery

You might also like it

Organic - Lavender Flowers Jura
€7.95 
(€159.00/kg)
50 g
Lavender Flowers
€4.00 
(€80.00/kg)
50 g
Anise Tea
€2.60 
(€52.00/kg)
50 g
Caraway Tea
€2.40 
(€48.00/kg)
50 g
Wormwood Cream Jura
€19.95 
(€498.75/kg)
40 g
Psyllium Seeds
€12.95 
(€25.90/kg)
500 g
Organic Psyllium Seeds
€14.95 
(€29.90/kg)
500 g
Organic Whole Psyllium Husks
€8.45 
(€42.25/kg)
200 g
Flaxseeds
€3.40 
(€6.80/kg)
500 g