Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Quick shipping
Service hotline +49 7704 9241-0 Service hotline +49 7704 9241-0

Product information "Cut Water Mint Herb"

The Jura Water Mint Herb is known as the mild sister of peppermint and comes from the herbal medicine tradition of Hildegard of Bingen. It is characterized by a pleasantly mild, slightly spicy aroma.

The cut herb is versatile in the kitchen: finely chopped leaves are excellent for seasoning sauces, soups, vegetables or meat dishes. It comes from moist soil, where it is cultivated as a perennial.

Storage tip: Store the herb in a screw-top jar, freezer or bag for optimal aroma retention.

At a glance:

  • 50g package (cut)
  • Mild sister of peppermint
  • Aromatic-mild kitchen herb
  • Ideal for soups, sauces and meat dishes
  • Tradition according to Hildegard of Bingen

Traditional Use According to Hildegard of Bingen:

Hildegard of Bingen recommended water mint due to its traditional properties:

"Whoever has a heavy (fattened) digestive tract from eating and drinking too much, should often eat raw water mint or cooked with meat, in soup or in vegetables and his dull discomfort will pass, because it cools the fatty and caloric intestines and its fattening somewhat and thus reduces the stuffiness somewhat." (PL 1161 B)

— Hildegard of Bingen

Important Note: This is a historical quote from the Middle Ages and does not represent medical advice or a current healing promise. The product is a spice.

Ingredients

Water mint herb
Properties: Gluten-free, Vegan

0 of 0 reviews

Average rating of 0 out of 5 stars

Leave a review!

Share your experiences with other customers.


Skip product gallery

Matching products

Galangal Root Powder
€7.95 
(€79.50/kg)
100 g
Fennel Chewable Tablets
€19.95 
(€0.04/pc)
500 pcs
Pennyroyal Herb Powder
€8.95 
(€89.50/kg)
100 g
Yarrow Herb Cut
€7.95 
(€99.38/kg)
80 g
Hyssop Herb Coarsely Powdered
€6.95 
(€69.50/kg)
80 g
Organic - Fennel Herb Cut
€5.95 
(€119.00/kg)
50 g
Cooked and Vacuum-Packed Sweet Chestnuts
€7.55 
(€18.88/kg)
2x200 g
Sweet Chestnut Flour
€7.20 
(€14.40/kg)
500 g